Det ska inte vara krångligt att klimatberäkna sin verksamhet

Under veckan stod vi på Montrab värd för en framtidsfrukost tillsammans med Klimatneutrala Borlänge 2030, med fokus på att göra klimatberäkningar mer begripliga, relevanta och framför allt möjliga att arbeta med i praktiken.

För oss handlar hållbarhetsarbetet inte om stora ord, utan om att faktiskt förstå vår påverkan och kunna agera på den. Därför arbetar vi idag aktivt med att mäta och följa upp våra utsläpp med hjälp av GoClimate. Det ger oss ett konkret underlag för att fatta bättre beslut i vår verksamhet och successivt minska vår klimatpåverkan.

Under morgonen delade vi hur vi på Montrab arbetar med vår uppföljning, och Kalle Nilvér visade hur klimatberäkningar kan bli ett enkelt och användbart verktyg i vardagen genom GoClimates plattform.

Budskapet var tydligt: klimatberäkning ska inte vara komplicerat. Det ska vara enkelt att förstå, möjligt att använda och framför allt leda till faktisk förändring.

Det blev en morgon med bra diskussioner, många perspektiv och värdefulla insikter.

Artiklar